Reisikindlustus

Helena juhtum

Konsuli päeviku sissekanne 6. aprill 2024Helena M, otsustas Šveitsis reisil olles minna ka ühepäevasele jalgsimatkale mägedesse. Päev oli imeline ja kõik laabus, kuni ta libastus ning oli võimetu edasi kõndima. Õnnetus oli tegelikult nii tõsine, et teised matkajad helistasid kiirabisse. Kohale saadeti kiirabi helikopter, kes toimetas kannatanu lähimasse haiglasse. Tuvastati sääreluu kinnine murd, mis vajas kiiret operatsiooni ning statsionaarset haiglaravi.

Konsuli päeviku sissekanne 16. aprill 2024Helena M. pääses haiglast välja, kuid ilma lähedasteta oli tal keeruline kipsis ja fikseeritud jalaga lähima lennujaamani jõuda. Isikul oli vaid Euroopa ravikindlustuskaart, mistõttu kõik juhtunuga kaasnenud arvete tasumine oli suureks katsumuseks kannatanu perekonnale. Konsul korraldas koostöös Helena lähedaste, tema raviarstiga haiglas ning lennufirmaga Helena kojusõidu. Lisaks tavalisele lennukipiletile vajas Helena enda ees lennukis tühja kohta, et ta saaks oma opereeritud jalga lennu ajal fikseerituna hoida.

Kommentaar
Keegi ei pea eeldama, et välismaale minnes meiega kohe kõikvõimalikud õnnetused juhtuvad. Kahjuks puutub konsulaarosakond väga erinevate meie kodanikega välisriikides juhtunud õnnetustega kokku. Võib täheldada, et Euroopasse reisides loodetakse sageli ainult Euroopa ravikindlustuskaardile. Samas kui inimesega juhtub siiski midagi tõsisemat, ei kompenseeri Euroopa ravikindlustuskaart kõiki kulusid, samuti jääb haige transport tagasi kodumaale perekonna õlule. Teiseks kipub kehtima seaduspära, et mida kaugemale ning eksootilisemasse riiki minnakse ja seal inimesega midagi juhtub, seda suuremaks tema raviarved kasvavad.
Veel oleme märganud, et eestlased, kes lähevad välismaale sõpru või perekonda külastama, unustavad sageli reisikindlustuse sõlmida. Sugulaste välismaal külastamine ei pruugi ohtlik olla, samas kui midagi peaks juhtuma, on arved välisriikide haiglates siiski väga suured.

Meelespea

  • Sõlmi reisikindlustus arvestusega – mida kaugemale sõita, seda suurem on kindlustushüvitise määr.
  • Vaata hoolikalt üle poliisi kindlustustingimused. Arvesta, et kui plaanid tegeleda reisil oma harrastustega, näiteks suusatamine, purjetamine jms, tuleb enne poliisi sõlmimist oma kindlustusfirmaga konsulteerida.
  • Kindlustusvõtja vaenlane number üks on alkohol. Alkoholijoobes juhtunud õnnetuste kindlustuskahjud ei kuulu hüvitamisele.

Mida välisministeerium/konsul saab teha?

  • Aitab suhelda haiglaga ja vahendab infot hättasattunu lähedastele Eestis.
  • Aitab organiseerida kannatanu tagasipöördumist Eestisse. Meditsiinilise transpordi tingimused sõltuvad patsiendi seisukorrast ja raviarstide ettekirjutustest.
  • Vajadusel vahendab õnnetusse sattunule rahalise abi andmist. Raha tuleb isiku perelt või sõpradelt. Aitab suhelda haiglaga ja vahendab infot hättasattunu lähedastele Eestis.

Mida välisministeerium/konsul ei saa teha?

  • Ei saa tasuda vajaminevate ravimite ostu eest, ei kompenseeri haigla raviarveid ega meditsiinilise transpordi maksumust Eestisse.

Kokkuvõtteks

Säästa oma lähedasi rahalistest probleemidest ja sõlmi alati endale reisikindlustus. Arvesta, et Euroopa ravikindlustuskaart ei kata kõiki haigestumise või õnnetusjuhtumi kulusid. Rohkem infot reisikindlustuse kohta leiab Reisi Targalt ja Eesti Kindlustusseltside Liidu lehelt.