Terrorirünnak või kriisiolukord

Ulatuslik kriisiolukord võib tekkida ka loodusõnnetuse, sõjategevuse jms korral.

Kairi juhtum

Konsuli päeviku sissekanne 20. maist 2022: Kairi T., 35-a, oli hommikul just hotellist väljunud, et minna tutvuma linna turismiobjektidega, kui metroos kärgatas pauk. Rong pidurdas järsult, inimesed kukkusid üksteise otsa. Tuled kustusid, levis suits ja tekkis paanika. Kairil õnnestus kaasreisijate abiga kuidagi kitsast rongiaknast välja pugeda ning piki tunnelit kõndides järgmises metroopeatuses maa alt väljuda. Ümberringi oli palju katkiste riietega ja ilmselgelt viga saanud inimesi. Ka Kairi jalg oli aknast välja ronides saanud kõvasti muljuda, leviv suits ajas köhima. Õnneks oli mobiil alles ja Kairi helistas kohe oma perele, et juhtunust rääkida ja öelda, et temaga on kõik enam-vähem korras. Ühtlasi helistas Kairi Eesti saatkonda, et küsida, mida edasi teha. Konsul andis nõu pöördumiseks esmaabi osakonda, et haiget saanud jalg üle vaadataks.

Kommentaar

Seoses suureneva terrorismiohuga maailmas tuleb arvestada võimalike riskidega pea kõikjal ning pöörata tavapärasest enam tähelepanu oma turvalisusele. Eriti ettevaatlik tuleks olla rahvarohketes kohtades ning soovitame vältida igasuguseid meeleavaldusi ja rahvakogunemisi, sh neid mitte pildistada ega filmida. Kui oled enda reisi välisministeeriumis registreerinud, siis saab konsulaarteenistus sulle kriisiolukorras saata SMS-iga teavituse ning käitumisjuhised.
Tegutsemissoovitused terrorirünnaku puhul on siin.

Meelespea

 • Tutvu reisiinfoga konkreetse sihtkoha osas juba enne reisi, jälgi meediauudiseid.
 • Väldi suuri rahvakogunemisi, massirahutusi – need on reeglina kõige tavapärasemad rünnakute sihtkohad.
 • Kui toimus rünnak, järgi kohalike ametivõimude edasisi korraldusi ja juhiseid.
 • Arvesta, et kriisiolukorras teeb Eesti koostööd teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega, kui on vaja läbi viia evakuatsioon (inimeste viimine ohutusse paika sündmuse toimumise riigis või transport naaberriiki) või inimeste tagasi ELi toimetamine. Eesti ise oma kodanikele lennukeid, laevu, busse jms reeglina järgi ei saada, aga konsulid annavad hädasolijaist teada erilende korraldatavatele suurematele EL liikmesriikidele. Kui konkreetses riigis Eesti saatkond puudub, tuleb inimesel endal võtta ühendust selles riigis saatkondi omavate EL liikmesriikidega või EL Delegatsiooniga, samuti anda endast märku välisministeeriumile. Vabade kohtade olemasolul võetakse soovijad pardale, kuid lennupileti eest tuleb tasuda igaühel endal.
 • Lennunimekirjade koostamisel on lendu läbiviiv riik tavaliselt määratlenud eelistatud grupid, kellele kõigepealt koht reserveeritakse: näit. eakad, lastega pered, puuetega inimesed vms. Sõltuvalt olukorrast võivad eelistused muutuda, näit. 2020 kevadel puhkenud pandeemia ajal kuulusid eelistatud gruppi ka meditsiinitöötajad. Erilend võib isiku tuua EL pinnale (tavaliselt lendu läbiviivasse liikmesriiki) ja sealt tuleb ise edasi liikuda Eesti poole või valida lend, mis teeb vahemaandumise võimalikult Eesti lähedal (Riias, Stockholmis, Helsingis).
 • Kui vajad abi, võta ühendust kohapealse Eesti saatkonna või välisministeeriumiga (24h hädaabitelefonil +372 5301 9999 või e-posti aadressil [email protected]).

Mida välisministeerium/konsul saab teha?

 • Aitab vajadusel suhelda haiglaga ja vahendada infot hättasattunu lähedastele Eestis.
 • Vajadusel vahendab kannatanule rahalise abi andmist. Raha tuleb isiku perelt või sõpradelt.
 • Annab kannatanule teavet teiste EL liikmesriikide poolt läbiviidavate erilendude või muude evakuatsiooniviiside kohta.
 • Nõustab kohalike ametiasutustega suhtlemises.

Mida välisministeerium/konsul ei saa teha?

 • Ei saa piirkonnas viibivaid Eesti kodanikke majutada Eesti saatkonda.
 • Ei saa tasuda vajaminevate ravimite ostu eest, ei kompenseeri haigla raviarveid ega meditsiinilise transpordi maksumust Eestisse.
 • Ei saa nõuda haiglas teistest paremat kohtlemist.

Kokkuvõtteks

Uuri enne reisile minekut sihtkohta puudutavat teavet, registreeri reis välisministeeriumi Reisi Targalt lehe kaudu. Kui toimub rünnak, anna oma lähedastele teada, kas sinuga on kõik korras. Kui vajad abi, võta ühendust lähima Eesti saatkonna või välisministeeriumiga hädaabitelefonil +372 53 01 9999. Lähemalt saab lugeda Reisi Targalt lehelt.