Reisidokumendid

Maimu juhtum

Konsuli päeviku sissekanne 4. veebruarist 2023. Välisministeeriumiga võttis ühendust Maimu V., kes soovis nädalalõpuks külla minna oma abikaasale, Ain V.-le Soome. Paraku ilmnes, et proua ID-kaart oli aegunud ja passi tal ka ei olnud.


Kommentaar

Kahjuks on see üks tüüpilisemaid pöördumisi, kus inimesel on enne planeeritud reisi kehtetud dokumendid või on need kohe-kohe aegumas. Juhtumist näeme, et oma dokumentide kehtivust tuleb kontrollida enne piletite ostu või hiljemalt selle ajal. Kui reisini on jäänud mõned tööpäevad, on võimalik veel kiirpass tellida. Vastasel korral peab reisi kas edasi lükkama või hoopis ära jätma, sest välisministeerium ega ükski teine Eesti ametkond ühtki tõendit või muud passi või ID-kaardi asendusainet väljastada ei saa. Ja seda isegi sellise riigi jaoks nagu Soome, mis on meile nii lähedal.

Meelespea:

·       Kontrolli oma reisidokumentide kehtivust enne reisi. Euroopa Liidu liikmesriikide ja Euroopa Majanduspiirkonna riikide piires on võimalik reisida ka ID-kaardiga. Teistesse riikidesse suundumiseks peab kaasas olema kehtiv pass.

·       Paljudes riikides ei piisa kehtivast passist, vaid riiki sisenemise eeltingimus on, et dokument peab kehtima üle kuue kuu. Seda nõuet saab kontrollida välisministeeriumi Reisi Targalt lehel vastava riigi reisiinfost või sihtriigi saatkonnast.

·      Külastatavast riigist, külastuse eesmärgist ning reisi pikkusest olenevalt võidakse nõuda viisa olemasolu või selle asemel elektroonset reisiluba (eTA, ESTA jne).

·      Viisa nõude korral tuleb uurida, millised on viisa taotlemiseks vajalikud dokumendid ning varuda viisataotluse esitamise ja reisi toimumise vahele piisavalt aega.

·      Mõnesse riiki ei lubata siseneda, kui passis on mõne selle riigi poolt ebasõbralikuks peetava teise riigi viisa või piiriületuse tempel. Kui tekib kahtlus, soovitame suhelda sihtriigi saatkonna või välisministeeriumiga.

Mida välisministeerium/konsul saab teha?

  • Lisab riikide poolt välisministeeriumile saadetud piiriületuse nõuded Reisi Targalt lehele.
  • Nõustab, kuhu saab pöörduda uue dokumendi vormistamiseks Eestis või välisriigis.

Mida välisministeerium/konsul ei saa teha?

  • Ei saa väljastada isikule Eestist reisi alustamiseks ajutist reisidokumenti
  • Ei saa sekkuda teise riigi viisamenetlusprotsessi või paluda Eesti kodanikule teise riigi poolt erandlikku kohtlemist.

Kokkuvõtteks

Ebameeldivuste vältimiseks tasuks olla enne reisi võimalikult tähelepanelik kõikide pealtnäha pisiasjade osas nagu dokumendi kehtivus ja viisa või elektroonse reisiloa olemasolu.