Konsulaarosakond E-N 8:30-12:00 ja 13:00-15:00; R 8:30-12:00
+372 6377 440
Hädaabi 24h
+372 5301 9999
REGISTREERI REIS
Konsulaarosakond E-N 8:30-12:00 ja 13:00-15:00; R 8:30-12:00
+372 6377 440
Hädaabi 24h
+372 5301 9999

Reisimise ABC

Kas oled reisiks valmis? Vaata kontrollnimekirja (PDF).

Tutvu Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti soovitustega reisijale.

1. Reisiinfo sihtriigi kohta

  • Tutvu reisisihtkohaga ja loe Välisministeeriumi soovitusi reisi sihtkoha kohta (valides avalehelt otsingu kaudu huvipakkuva riigi) ning jälgi Facebookis veebikonsulit.

    Kui soovid põhjalikumat informatsiooni, soovitame lugeda ka teiste riikide välisministeeriumite reisiinfot (Suurbritannia, Saksamaa, Soome, Prantsusmaa, Ameerika Ühendriigid, Kanada, Austraalia).

  • Kas vajad viisat? Kontrolli üle konkreetse sihtkoha lehelt riigi info alt (sihtkoha otsing lehe jaluses või avalehel). Kuna riigid võivad oma sisenemistingimusi muuta ilma Välisministeeriumi teavitamata, kontrolli vajadusel sisenemistingimusi ka sihtriigi saatkonnast.
  • Suveperioodil on Euroopas tihti ulatuslikud metsa- ja maastikupõlengud. Enne reisi kontrolli, milline on olukord sinu valitud sihtriigis. Vaata ka ilmahoiatusi Euroopa kohta Meteoalarmi veebilehelt.

2. Reisikindlustus

  • Sõlmi reisikindlustus ja tee endale selgeks, millistes olukordades reisikindlustus kehtib.
  • Euroopas reisides on kasulik taotleda endale Euroopa ravikindlustuskaart, kuid arvesta, et see ei pruugi katta kõiki tekkivaid kulutusi.

3. Reisidokumendid

  • Kontrolli passi ja ID-kaardi kehtivust. EL riikides peab reisidokument kehtima reisi vältel, väljaspool Euroopa Liitu nõuab osa riike, et pärast riigist väljumist kehtiks pass veel kuni 6 kuud. Vaata infot konkreetse sihtkoha lehelt või küsi üle selle riigi saatkonnast.
  • Kui laps reisib ühe vanemaga või mitte oma vanema(te)ga, võib olla vajalik vormistada vanema või eestkostja nõusolek, mille näidise ja täpsema teabe leiate lastega reisimise alalehelt.
  • Reisides autoga kontrolli, et juhiluba oleks kehtiv ja autodokumendid korras, ning tee endale eelnevalt selgeks, millised on kohalikud nõuded ja reeglid. Vaata lisainfot Euroopa riikide kohta. Vii end eelnevalt kurssi oma marsruudil olevate maksuliste teelõikudega –  maksuliselt teelõigult ilma maksutähisteta väljumine võib tuua kaasa rahatrahvi.

4. Reisi registreerimine

  • Registreeri oma reis Välisministeeriumi veebilehe kaudu. Siis saame kriisiolukorras abivajajatega kiiresti ühendust võtta. Loe pikemalt registreerimise kohta.

Ole valmis võimalikuks kriisiolukorraks

  • Võta välisriiki reisides kaasa ka sularaha.
  • Tee endale selgeks kohalik hädaabinumber ning käitumisjuhised õnnetuste puhul. Järgi asukohariigi soovitusi.
  • Tee passist ja/või ID-kaardist paberil või elektrooniliselt koopiad ja hoia neid originaaldokumentidest lahus. Võta reisile igaks juhuks kaasa 2 dokumendifotot (vajalikud reisidokumendi kaotuse korral asendusdokumendi taotlemiseks).
  • Teavita lähedasi oma reisiplaanidest ning jäta neile enda kontaktid, reisikindlustuspoliisi ja reisidokumendi koopia.
  • Salvesta mobiili ja kirjuta üles lähima Eesti esinduse kontaktandmed ning Välisministeeriumi ööpäevaringne valveametniku telefon +372 5301 9999 (24 h).

Muu vajalik enne reisi

Reisimeditsiin

  • Ravimitega reisimisel on omad reeglid (loe lähemalt Raviameti veebilehelt), millega välisriiki minekul arvestada. Tuleb veenduda, et reisijal on ravimitega kaasas ka kõik vajalikud dokumendid ning ravimid oleksid õigesti hoitud nii reisile minnes kui ka reisi ajal.

Enne reisi kontrolli, kas Sinu ravimid on sihtriigis lubatud või vajad nende kaasavõtmiseks luba. Mõnel juhul peab ravimite kaasavõtmiseks küsima eraldi loa välisriigilt või deklareerima ravimid enne reisile minekut. Mõnikord võib vaja minna hoopis Ravimiameti luba, Schengeni tunnistust apteegist või retsepti koopiat.

Reisile minnes paki ravimid käsipagasisse või kaasaskantavasse kotti. Kui hoiad ravimeid käsipagasis või kaasaskantavas kotis, saad olla kindel, et need on alati käepärast ning jõuavad Sinuga koos sihtkohta. Lisaks saad kaasaskantava pagasi puhul kergemini jälgida, et ravimid oleksid hoitud õigetel tingimustel ja need ei kaotaks oma toimet.

Reisides hoia ravimeid originaalpakendis, sest pakend kaitseb ravimeid kahjustuste, niiskuse ning valguse eest, mis kõik mõjutavad ravimi toimet. Kuna originaalpakendil oleval sildil on kirjas ravimi nimi, koostis, annus ja tootja, siis näitab pakend ka seda, et ravim on ehtne. Nii ei teki ka tollitöötajal küsimusi või kahtlusi, mis ravimitega on tegemist.

Reisil olles. Järgi raviskeemi ka ajavööndite muutumisel, säilita ravimeid õigesti ning hoia neid lastele ja loomadele kättesaamatus kohas! Ravimi infolehe leiad ravimi pakendist või ravimiregistrist.

  • Kas vajad vaktsiini? Loe Terviseameti reisimisega seotud infot.

Lemmikloomaga reisimine
Reisides lemmikloomadega, tutvu nõuetega Põllumajandus- ja Toiduameti kodulehel.

Taimsed ja loomsed saadused

  • Enne taimede ja taimsete saaduste Eestisse toimetamist tuleks uurida sisseveo tingimusi. Naastes reisilt väljastpoolt ELi on oluline mitte tuua siia taimi, lõikelilli, seemneid, puu- ega köögivilju. Nendega võid enda teadmata levitada taimekahjustajaid, mis võivad ohustada taimi ELis. Loe lähemalt Põllumajandus- ja Toiduameti kodulehel olevaid soovitusi.
  • Kontrolli kindlasti ka sihtkohariigi taimetervise nõudeid – sinu kotis olev õun võib endaga kaasas kanda ohtlikke taimekahjustajaid.
  • Tutvu ka Maksu- ja Tolliameti soovitustega.

Autoga reisimine

Reisides autoga kontrolli, et juhiluba oleks kehtiv ja autodokumendid korras, ning tee endale eelnevalt selgeks, millised on kohalikud nõuded ja reeglid. Vaata infot Euroopa riikide kohta. Vii end eelnevalt kurssi oma marsruudil olevate maksuliste teelõikudega.

  • Euroopa Liidu liikmesriigis väljastatud juhiluba tunnustatakse kõikjal Euroopa Liidus. Lisaks saab Eesti juhilube kasutada riikides, mis on liitunud Viini teeliikluse konventsiooniga ning samuti ka riikides, mis on liitunud Genfi teeliikluse konventsiooniga. Eesti siseriiklik juhiluba on täielikult Viini 1968. a konventsiooni nõuetele vastav. Seega peavad teised osalisriigid seda tunnustama ilma täiendavalt rahvusvahelist juhiluba esitamata. Osad riigid siiski nõuavad ka rahvusvahelist juhiluba lisaks. Genfi osalisriikides ei pruugi Eesti siseriiklik juhiluba olla tunnustatud ilma täiendavalt Genfi 1949. a konventsiooni rahvusvahelist juhiluba esitamata. Seega olenevalt riigist võib sul vaja minna kas Genfi või Viini konventsiooni rahvusvahelist juhiluba.
  • Kindluse mõttes on soovitatav enne reisi info üle kontrollida sihtriigi saatkonnast.
  • Eestis väljastab rahvusvahelisi juhilube Transpordiamet.

Välismaal olles

  • Välismaal reisides arvesta sellega, et turistid või välismaa numbrimärkidega sõidukid võivad olla eraldi kuritegevuse sihtmärgiks (nt vargused autodest, valuutavahetusega või taksoarvetega seotud pettused, krediitkaardi väärkasutused jms), seega pööra oma riskikäitumistele suuremat tähelepanu kui kodus olles.

Välismaal olles on võimalik helistada Eesti Häirekeskusesse numbril +372 6000 112. Pikale hädaabinumbrile helistades on võimalik infot edastada just Eesti Häirekeskusele ja anda teada, kui Eestisse jäänud lähedane vajab abi või vara on ohus. 

NB! Pikale hädaabinumbrile ei laiene tavapärased 112 soodustused. Kui numbrile 112 helistamine on helistaja jaoks tasuta ja kõnega tuleb kaasa helistaja asukoha positsioneerimine, siis pikal hädaabinumbril helistamine on tavapärase kõnesidehinnaga ning kõne asukohta ei positsioneerita. Pikk hädaabinumber on mõeldud ainult üksikutel eespool loetletud juhtumitel kasutamiseks.