Hädaabi number E-R 8.30 – 17:00 +372 637 7440
Hädaabi 24h +372 5301 9999

Venemaa

1 Suursaatkond
0 Aukonsulit
Uuendatud 24.03.2022

COVID-19

Riiki sisenemise tingimused: Venemaa piirid on üldjuhul välismaalastele sisenemiseks suletud. Riiki on lubatud siseneda ja riigist lahkuda erandjuhtudel.

  • Vene Föderatsiooni riigipiiri ületamisel esitage piiriületuse ankeet ja koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat PCR-testi tulemuse kohta (sh lapsed), mis on tehtud mitte varem kui kaks kalendripäeva enne Vene Föderatsiooni saabumist (vastavalt Rospotrebnadzori määrusele № 13, 16.04.2021). Vaata täiendavat infot.
  • Isolatsiooninõuded, käitumisjuhised haigestumise puhul ja juhised tegutsemiseks pärast saabumist Venemaale leiate infolehelt.
  • Küsimused seoses eranditega sõidu eesmärkide ja korduvate piiriületuste osas (välismaal elavate lähisugulaste külastamine, spordivõistlused, kultuuriüritused jne) ning riigist lahkumisele kehtestatud võimalike piirangute kohta soovitame täpsustada Venemaa saatkonnaga.

Transiit läbi Venemaa Eestisse: transiit on keelatud.

Riigisisesed piirangud: kõikides Venemaa regioonides kehtib maskirežiim (ühistranspordis ja siseruumides). Lisaks kehtib 1,5-meetrise distantsi hoidmise nõue avalikes kohtades.

 

Juhime tähelepanu sellele, et Venemaa võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi. Lisaküsimuste korral soovitame pöörduda Venemaa saatkonna poole Tallinnas.

Riigi info

TÄHELEPANUKS

NB! Soovitame e-viisaga reisijatel eriti hoolikalt jälgida, et ettenähtud viibimisaega ei ületataks (vt lähemalt e-viisaga reisimise peatükist).

Venemaale reisides soovitame varuda lisaaega tugevdatud turvakontrolli tõttu lennu- ja raudteejaamades.

Välisministeerium ei soovita külastada Tšetšeeni Vabariiki, Ingušeetiat ja Dagestani. Ettevaatlik tuleks olla Kabardi-Balkaaria ja Adõgee Vabariigis, samuti Põhja-Osseetias. Teatud Venemaa Föderatsiooni piirkonnad ja linnad on välismaalastele suletud, nende piirkondade külastamiseks tuleb eelnevalt hankida vastavailt ametivõimudelt eriluba.

  • Otstarbekas on kanda endaga kaasas passi või passi kehtiva viisalehe koopiat ning passi isikuandmete lehe koopiat. Lähtuvalt Venemaa Föderatsiooni seadusandlusest on õiguskaitseorgani  töötajatel õigus kontrollida dokumente ja välismaalase riigis viibimise õigust. Tegemist on regulaarse ja rutiinse kontrolliga tänavatel, metroosissekäikude juures ja rahvarohketes kohtades.
  • Õigeaegset väljasõitu takistavate asjaolude korral tuleb pöörduda koheselt lähimasse siseasjade passi- ja viisaosakonda ning kinnitada olukorda  vastava tõendiga, näiteks ootamatut haigestumist arstitõendiga; autode rikkeid, röövimisi, avariisid, dokumentide kadumisi on vaja kinnitada politsei tõendiga. Viisarežiimi rikkumise korral võidakse välismaalane kinni pidada, karistada rahatrahviga ja ta kohtuotsusega maalt välja saata.

Autoga reisijad. Sõidukiga saab piiri ületada kolmes maanteepiiripunktis: Narva, Luhamaa ning Koidula. Eelnevalt saab endale broneerida interneti või telefoni teel piiriületuseks sobiva aja. Seda saab teha:

Juhime tähelepanu sellele, et alates 4.09.2018 rakendusid Vene tolliseaduse muudatused ning seetõttu tuleb liisinguautode puhul arvestada, et võidakse nõuda tagatissumma tasumist. Täiendavad soovitused autoga reisijatele on toodud Eesti Suursaatkonna Moskvas kodulehel.

Kasulikud lingid: Venemaa reisiinfo

Konsulaarabi saab Eesti saatkonnast Moskvas ja konsulaatidest Venemaal.

Riiki sisenemise tingimused

Välisministeeriumi andmetel vajab Eesti kodanik Venemaale reisimiseks viisat.  Viisat saab taotleda Vene saatkonnas Tallinnas, konsulaatides Tartus ja Narvas või Vene viisakeskustest Tallinnas, Tartus või Narvas.

Alates 8. juulist 2019 on Eesti kodanikel võimalik taotleda turismi eesmärgil Venemaa külastamiseks mitmekordset viisat kehtivusajaga kuni pool aastat tingimusel, et reis on vormistatud läbi nimekirjas olevate turismifirmade. Täpsem info Venemaa Föderatsiooni Suursaatkonna kodulehel.

Turismifirmad, kelle vormistatud reise aktsepteeritakse mitmekordse viisa taotlemisel, on järgmised: IFS, Võlureis, City Travel, Reisibüroo Vaatevinkel, Afina Tour, Turnee, Tasko Reisid, Viisaekspert, Prime Tour, Levituur, Best Travel, RKRV Reisid, Aksa, Leontravel, SV Tours Viisaabi, Reisibüroo Go Travel, Viisum Pluss, Estintour, Unifaar, Sakvoyage, Sputnik Reisibüroo, Tiit Reisid, Oikumena, Astroleon.

Välismaalase passi omanikel palume riiki sisenemise tingimused üle kontrollida Venemaa Föderatsiooni Suursaatkonnast Tallinnast või Venemaa viisakeskusest.

Transiitviisa annab välismaalasele õiguse läbida Venemaa Föderatsiooni territooriumi tingimusel, et ükski läbisõit ei kesta üle kolme päeva. Viisataotlejalt nõutakse sõidudokumentide (piletite) koopiaid kogu marsruudi kohta ning sihtriigi passi või viisat.
Lennujaama transiitviisa nõudest on vabastatud välismaalased, kes ei lahku lennujaama transiiditsoonist ning nende järgmine lend toimub vähem kui 24 tunni jooksul. Kui on vajalik lennujaamade vaheline transport või muul põhjusel lahkumine transiiditsoonist või järgmine lend on Venemaa siselend (sh Valgevenesse), on transiitviisa vajalik.

Erandina saavad viisavabalt Venemaale siseneda kruiisireisijad, kes maabuvad  kindlaks määratud sadamates ega viibi Venemaal kauem kui 72 tundi. Viisavabad sadamad on:
• suursadam Peterburis (Большой порт; Санкт-Петербург)
• reisisadam Peterburis (Пассажирский порт; Санкт-Петербург)г)
• Vladivostoki sadam (Владивосток; Приморский край)
• Viiburi sadam (Выборг; Ленинградская область)
• Kaliningradi sadam (Калининградская область)
• Korsakovi sadam (Корсаков; Сахалинская область)
• Novorossiiski sadam (Новороссийск; Краснодарский край)
• Sotši sadam (Сочи; Краснодарский край)
Täpsem info: http://www.visitrussia.com/visas/visafreeentry.htm

  • Elektrooniline viisa ehk e-viisa

Alates 1. oktoobrist 2019 saavad Eesti kodanikud reisida elektroonilise viisaga nii Kaliningradi kui ka Leningradi oblastisse, sealhulgas Peterburi (ajutiselt ei saa elektroonilist viisat kasutades sõita rongiga Leningradi oblastisse ja tagasi). Täpsem info Venemaa Föderatsiooni välisministeeriumi koduleheküljel.

NB! Elektroonilise viisataotluse täitmisel tuleb nii ees- kui perenimi  kirjutada taotlusesse täpselt nii, nagu on passis masinloetaval real! Täpsemad juhised siin.

Juhime tähelepanu sellele, et Venemaa elektroonilise viisaga tohib riigis viibida kuni 8 päeva ja riigis viibimist hakatakse lugema sellest päevastmil riiki sisenetakse. Näiteks, kui ületate Venemaale minnes riigipiiri laupäeval, 30. novembril, tuleb Venemaalt lahkuda hiljemalt järgmisel laupäeval, 7. detsembril. Kui riiki jäädakse lubatust kauemaks, tähendab see viisarežiimi rikkumist, mille eest järgnevad karistused (trahv, riiki sisenemise keeld kuni 5 aastaks) ning arvestatav aja- ja rahakulu asjaajamisel Venemaal.

Elektroonse viisaga lubatud ajaliste (1 kord 8 päeva 30 päeva jooksul) ja ka geograafiliste piiride (kas ainult Peterburi linn ja Leningradi oblast või ainult Kaliningradi oblast) ületamisel tuleb pöörduda Venemaal viibimise aadressi järgse rajooni migratsiooniteenistuse (УФМС  – Управления Федеральной миграционной службы) poole, leida vajadusel atesteeritud eesti-vene tõlk ning oodata Venemaalt lahkumata karistuse määramiseks kohtuotsust. See omakorda võib tähendada kuni nädalast ajakulu ning probleeme majutuse leidmisel, sest hotellidel ei ole lubatud kehtiva viisata isikuid vastu võtta. Isik võidakse kuni kohtuotsuse jõustumiseni paigutada ka deporteerimiskeskusesse.

Kõik Venemaale reisivad välismaalased peavad täitma migratsioonikaardi inglise või vene keeles. Kaardid on saadaval piiripunktides. Täidetud kaarti tuleb endaga kogu aeg kaasas kanda. Kaarti vajate maale sisenemisel ning oma Venemaal viibimisest teavitamisel (end. ajutise viibimise registreerimine). Kui lahkute riigist, võtab  piirivalveametnik kaardi ära.

Venemaale ajutiselt sõitnud välismaalasel, kes viibib riigis üle 7 tööpäeva, tuleb oma viibimisest teavitada kohalikku migratsiooniameti üksust.

Kui välismaalane peatub Venemaal olles hotellis, sanatooriumis või muus majutusasutuses, peab välismaalase Venemaal viibimisest kohalikku migratsiooniteenistuse üksust teavitama nimetatud majutusasutus. Sellisel juhul teavitatakse välismaalase viibimisest Venemaal ka siis, kui isik viibib Venemaal alla 3 päeva.
Kui välismaalane ei ela hotellis ega muus majutusasutuses, peab välismaalase Venemaal viibimisest kohaliku migratsiooniteenistuse üksust teavitama kutsuja.

Reisimine Venemaa ja Valgevene vahel: alates septembrist 2016 ei ole kolmandate riikide kodanikel, sh Eesti kodanikel, lubatud ületada Venemaa-Valgevene piiri autoga või rongiga. Venemaa-Valgevene piiri ületamine on lubatud ainult Venemaa ja Valgevene kodanikele. Mõlema riigi viisa olemasolul on võimalik piiriületus lennukiga. Kui Eesti kodanik soovib  reisida Venemaalt Valgevenesse  (või vastupidi) autoga, tuleb seda teha mõne teise riigi kaudu.

Juhime tähelepanu sellele, et Venemaa võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.

Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Venemaa saatkonda.

Venemaa viisakeskus Tallinnas
Estonia pst 9, 10143 Tallinn
Kaubanduskeskus Solaris, 5. korrus
Tel: (+372) 880 1603
E-mail: info.rusestonia@vfshelpline.com
E-R: 9.00 – 17.00

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual  (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.

Välisriikide esindused Eestis

Saatkond

Venemaa Föderatsiooni Suursaatkond
Pikk 19, 10133 Tallinn
Faks: +372 646 4178
E-mail: estonia@mid.ru
http://estonia.mid.ru/

Eesti välisesindused

Saatkond

Suursaatkond Moskvas
Maly Kislovsky Pereulok 5 125 009 Moskva
Faks: (7495) 737 3646
https://moscow.mfa.ee