Küpros

0 Suursaatkonda
1 Aukonsul
Uuendatud 06.04.2021

COVID-19

Riiki sisenemise tingimused: riiki sisenemise tingimused on kehtestatud vastavalt riikide kategooriatele.

  • Eesti kuulub punasesse kategooriasse (varasem C-kategooria), mis tähendab, et riiki sisenemiseks on vajalik kahekordne testimine. Riiki sisenemiseks on vaja esitada koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat negatiivse PCR testi kohta, mis peab olema tehtud 72h enne reisi (äralendu) ja laetud üles Küprose lennupassi. Teine test tehakse Küprosele jõudes, seejuures kannab testimise kulud reisija (30-32 eurot), testi tulemus saadakse ca 3 tunniga ja saadetakse reisijale sms-iga. Koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaati ja kohapealset testimist ei nõuta alla 12-aastastelt lastelt. Vaata infot ka lennujaama infolehelt.
  • Kõik reisijad on kohustatud täitma Küprose lennupassi Cyprus Flight Pass või erandjuhtudel (vaata tingimusi) reisiankeedi.
  • Vaata lisainformatsiooni (sh ka erandjuhtudel riiki sisenemine) siit ja siit.

Transiit läbi Küprose Eestisse: transiit on lubatud.

Riigisisesed piirangud:

  • kehtib üleriigiline öine liikumiskeeld ajavahemikul kl 23.00 – 05.00;
  • lisaks kehtib distantsi hoidmise nõue (siseruumides 3 m, vabas õhus 2 m);
  • kõikjal avalikus ruumis on maski kandmise kohustus (alates 12. eluaastast).

Loe täpsemalt riigisiseste piirangute kohta.

Lisainfo: Küprose turismiinfo ja Küprose Välisministeerium

Juhime tähelepanu sellele, et Küpros võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi. Lisaküsimuste korral soovitame pöörduda lähima Küprose saatkonna poole.

Riigi info

TÄHELEPANUKS

Seaduslikud piiripunktid Küprose Vabariiki sisenemiseks ja sealt lahkumiseks on Larnaka (Larnaca) ja Pafose (Paphos) rahvusvahelised lennujaamad ning Larnaka (Larnaca), Lemesose (Limassol), Latsi  ja Pafose (Paphos) sadamad.

NB! Riiki sisenemine saare põhjaosast mõne muu lennujaama või sadama kaudu on vastuolus Küprose Vabariigi seadustega ning käsitletakse ebaseadusliku riiki sisenemisena.

Euroopa Liidu liikmesriik Küpros on jagatud kaheks ÜRO hallatava kontrolljoone ehk „rohelise joonega“, mis eraldab saare põhjaosa ülejäänud saarest ning kus on peatatud Euroopa Liidu õiguste kehtimine. Küprose põhjaosa ei ole riigina (nn Põhja-Küprose Türgi Vabariigina) peale Türgi ükski teine riik tunnustatud ning seepärast ei laiene sellele piirkonnale ka rahvusvaheliselt tunnustatud konventsioonid (sh 1963. aasta Konsulaarsuhete Viini konventsioon). Saare taasühendamise läbirääkimised on pooleli.

Soovides külastada Küprose põhjaosa, tuleb silmas pidada, et seal puuduvad Eestil ning teistel EL liikmesriikidel võimalused osutada oma kodanikele konsulaarabi. EL kodanikud saavad riigi põhjaosa külastada ületades kontrolljoone selleks lubatud punktides (sh Metehan/Agios Dometios, Güzelyurt/ Zodia, Dhekelia (Pergamos), Ledra (ainult jalakäijatele)). Kontrolljoone ületamisel tuleb kindlasti esitada pass. Kontrolljoone ületamine autoga on võimalik, kuid selleks tuleb osta eraldi kindlustuspoliis.

  • Kontrolljoont ületades tuleb silmas pidada, et dokumentide kadumise või muude õnnetusjuhtumite puhul ei ole kodanikele võimalik konsulaarabi osutada, sest Küprose põhjaosa territooriumil ei kehti Eesti aukonsuli volitused, samuti ei saa seal rahvusvaheliste konventsioonide alusel tegutseda EL Küprosel asuvad välisesindused. Kindlasti tuleb kontrolljoone ületajail arvestada, et saare põhjaosas ei kehti EL ravikindlustuskaart.

Eestil puudub Küprosel välisesindus, seetõttu soovitame tutvuda teiste riikide reisiinfo ja reisihoiatustega (Suurbritannia, Saksamaa, Soome, Prantsusmaa, Ameerika ÜhendriigidKanada, Austraalia).

  • Euroopa Liidu riikides reisides peab reisidokument kehtima reisi vältel, reisida saab nii kehtiva ID-kaardiga kui passiga. Juhime tähelepanu sellele, et juhiluba ei ole reisidokument. Vaatamata sellele, et Euroopa Liidu riikide vahel üldjuhul ei teostata piirikontrolli, peab kehtiv reisidokument olema reisil alati kaasas (sh lastel).
  • Sõlmige reisikindlustus ning Euroopa Liidus reisides soovitame taotleda lisaks Euroopa Ravikindlustuskaart.

Kui reisite Küprosel autoga, kontrollige, et juhiluba oleks kehtiv ja autodokumendid korras. Soovitame endale eelnevalt selgeks teha, millised on kohalikud nõuded ja reeglid: kiirusepiirangud, joobe piirmäär, parkimiskord jm.

Kasulikud lingid: Küprose reisiinfo

Konsulaarabi saab Eesti aukonsulilt Küprosel või lähimast Euroopa Liidu liikmesriigi esindusest.

Riiki sisenemise tingimused

Eesti kodanikule on reisimine Küprosele viisavaba.

Juhime tähelepanu sellele, et Küpros võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.

Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Küprose saatkonda.

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual  (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.

Välisriikide esindused Eestis

Saatkond

Küprose Vabariigi Suursaatkond
Bulevardi 5A 19, 00120 Helsinki
E-mail: helsinkiembassy@mfa.gov.cy
https://www.cyprusembassy.fi

Aukonsulid

Küprose Vabariigi Aukonsulaat
Hr Jaanus Rahumägi
Vabaõhumuuseumi 3/ Mõisa 4, 14. korrus, 13522 Tallinn
E-mail: hc.cyprus@gmail.com

Eesti välisesindused

Aukonsulid

Eesti Vabariigi aukonsul Nicosias
Hr. George M. Loizou
18 Michalakis Zampelas Street
CY – 1066 Nicosia
+357 22 555 000
George.Loizou@mfa.ee
Konsulaarpiirkond: Küprose Vabariik