Riigi info Uuendatud 14.06.2018

TÄHELEPANUKS

Seaduslikud piiripunktid Küprose Vabariiki sisenemiseks ja sealt lahkumiseks on Larnaka (Larnaca) ja  Pafose  (Paphos) rahvusvahelised lennujaamad ning Larnaka (Larnaca), Lemesose (Limassol), Latsi  ja Pafose (Paphos) sadamad.

NB! Riiki sisenemine saare põhjaosast mõne muu lennujaama või sadama kaudu on vastuolus Küprose Vabariigi seadustega ning käsitletakse ebaseadusliku riiki sisenemisena.

Euroopa Liidu liikmesriik Küpros on jagatud kaheks ÜRO hallatava kontrolljoone ehk „rohelise joonega“, mis eraldab saare põhjaosa ülejäänud saarest ning kus on peatatud Euroopa Liidu õiguste kehtimine. Küprose põhjaosa ei ole riigina (nn Põhja-Küprose Türgi Vabariigina) peale Türgi ükski teine riik tunnustatud ning seepärast ei laiene sellele piirkonnale ka rahvusvaheliselt tunnustatud konventsioonid (sh 1963. aasta Konsulaarsuhete Viini konventsioon). Saare taasühendamise läbirääkimised on pooleli. 

Soovides külastada Küprose põhjaosa, tuleb silmas pidada, et seal puuduvad Eestil ning teistel EL liikmesriikidel võimalused osutada oma kodanikele konsulaarabi. EL kodanikud saavad riigi põhjaosa külastada ületades kontrolljoone selleks lubatud punktides (sh Metehan/Agios Dometios, Güzelyurt/ Zodia, Dhekelia (Pergamos), Ledra (ainult jalakäijatele)). Kontrolljoone ületamisel tuleb kindlasti esitada pass. Kontrolljoone ületamine autoga on võimalik, kuid selleks tuleb osta eraldi kindlustuspoliis. Kontrolljoont ületades tuleb silmas pidada, et dokumentide kadumise või muude õnnetusjuhtumite puhul ei ole kodanikele võimalik konsulaarabi osutada, kuna Küprose põhjaosa territooriumil ei kehti Eesti aukonsuli Nicosias volitused, samuti ei saa seal rahvusvaheliste konventsioonide alusel tegutseda EL Küprosel asuvad välisesindused. Kindlasti tuleb kontrolljoone ületajail arvestada, et saare põhjaosas ei kehti EL ravikindlustuskaart.

Eestil puudub Küprosel välisesindus, seetõttu soovitame tutvuda teiste riikide reisiinfo ja reisihoiatustega (Suurbritannia, Saksamaa, Soome, Prantsusmaa, Ameerika ÜhendriigidKanada, Austraalia).

 • Soovitame oma reis registreerida ka Euroopa Liidu piiridesse jäävatel reisidel, kõige mugavam on seda teha välisministeeriumi kodulehel või mobiilirakenduse Reisi Targalt vahendusel.
 • EL riikides reisides peab reisidokument kehtima reisi vältel, reisida saab nii kehtiva ID-kaardiga kui passiga, juhime tähelepanu sellele, et juhiluba ei ole reisidokument. Vaatamata sellele, et Euroopa Liidu riikide vahel üldjuhul ei teostata piirikontrolli, peab kehtiv reisidokument (sh lastel) olema reisil kaasas.
 • Euroopas reisides on kasulik taotleda endale Euroopa Ravikindlustuskaart, kuid kuna see ei kata kõiki kulutusi, soovitame lisaks sõlmida ka reisikindlustuse.
 • Kui laps reisib ühe vanemaga või mitte oma vanema(te)ga, on vaja tavaliselt vormistada nõusolek, mille näidis on olemas siin. Soovitame üle küsida vastava riigi saatkonnast.
 • Kui reisite Euroopa Liidu riikides autoga, kontrollige, et juhiluba oleks kehtiv ja autodokumendid korras, soovitame endale eelnevalt selgeks teha, millised on kohalikud nõuded ja reeglid. Euroopa riikide kohta leiad infot siit.

Kasulikud lingid:
Küprose reisiinfo

Konsulaarabi saab Eesti aukonsulaatidest Küprosel või lähimast Euroopa Liidu liikmesriigi esindusest.

RIIKI SISENEMISE TINGIMUSED

Eesti kodanikule on reisimine Küprosele viisavaba.

Juhime tähelepanu sellele, et Küpros võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.

Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Küprose saatkonda:

Küprose saatkond Helsingis
Bulevardi 5A19, 00120 Helsinki
Tel: (+358) 9 6962 820
Faks: (+358) 9 677 428
E-mail: mail@cyprusembassy.fi
http://www.cyprusembassy.fi

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual  (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.

Kontaktid

Saatkonnad

  Aukonsulid

  • Eesti Vabariigi auasekonsul Nicosias

   Hr. George M. Loizou

   3 Themistocles Dervis Street

   CY – 1066 Nicosia

   +357 22 555 000

   George.Loizou@cy.pwc.com


   Konsulaarpiirkond: Küprose Vabariik

  • Eesti Vabariigi aupeakonsul Nicosias

   Hr. Michael H. Zampelas

   3 Themistocles Dervis Street

   CY-1066 Nicosia

   +357 2 55 5000

   estoniaconsulate@cytanet.com.cy


   Konsulaarpiirkond: Küprose Vabariik